Věřím v lidi naší země

JOSEF STŘEDULA

Tahle stránka je asi ta nejosobnější zpověď o mém životě, kterou jsem kdy komu dal. Není to pro mě lehké. Soukromí a rodina jsou pro mě nedotknutelné. Ale věřím, že právě teď je to nutné. Beru svou kandidaturu na nejvyšší ústavní funkci velmi vážně. Vím, že si všichni zaslouží mě poznat takového, jaký skutečně jsem. Proto jsem vám tady sepsal celý svůj životní příběh.

Přeji vám příjemné čtení, jdeme na to!

Dětství
a Hlučínsko


Narodil jsem se listopadovou neděli roku 1967 v opavské porodnici. Městem mého dětství a místem, kde jsme žili, je ale Hlučín. Po generace se u nás dědilo zahradnické řemeslo. Můj táta Josef i můj děda, taky Josef, byli zahradníky. Jsem na to jméno pyšný, protože má v naší rodině dlouhou historii. Dokonce i babička se jmenovala Josefa.

Rodinné zahradnictví


Od malička jsme s bráchy byli v kontaktu s lidmi a s půdou. Mám dva, jednoho mladšího a jednoho staršího. Ten mi byl vždycky vzorem a dodneška jsme i největšími kamarády. Sázeli jsme v zimě u uhelných kamen malé rostlinky a ty pak rozesazovali. V létě jsme je zalévali a zakrývali plachtami záhony před sluncem, aby nám je nespálilo. Znamenalo to pro nás být k dispozici pořád. I v neděli a o svátcích. Když to bylo potřeba, tak prodávat a komunikovat se zákazníky. Časem jsme se naučili, které květiny jsou ke které příležitosti a jak co nejvíc vyhovět potřebám lidí. Největší radost jsem měl z toho, když jsem viděl, jak od nás zákazníci odcházeli šťastní.

Tenkrát jsem to ještě neuměl úplně docenit. To, že víte, odkud pochází jídlo, jak se pěstuje, že neroste na policích v obchodech, že je za tím šílené množství lidské práce, tak to umím docenit až v dospělosti. Vždycky když jdu do obchodu a kupuju ovoce nebo zeleninu, tak si na to všechno vzpomenu. Máma i táta mi dali neskutečnou školu a jsem jim za to dodneška vděčný.

Škola


Na základce mi šla asi nejvíc matika. Hodně lidí jí nemá rádo a vyhýbá se jí, já to měl přesně naopak. Hodně jsem v té době sportoval, běhal jsem a hrál basket. V Hlučíně jsem dokonce jednou vyhrál běh městem, na to jsem pořád pyšný. Vztah k hudbě mám po tátovi, který hrál v dechovém orchestru Vítkovických železáren. Takže jsem chodil do ZUŠky a hrál na altovou flétnu a na křídlovku. Výtvarka mě moc nebavila, teď nedávno po mě chtěly děti na pražské základce nakreslit českého lva, což byla pro mne výzva a docela jsem se při tom zapotil.

Ale všechny možné stroje a přístroje, to bylo moje. Takže moje cesta dál na průmyslovku do Opavy byla jasná. Studoval jsem strojařinu, to mě nesmírně bavilo. Do školy jsem každý den vstával v pět ráno, dva kilometry šel pěšky na vlak, v létě, v zimě, a pak po škole stejně domů.

Na maturitní tablo jsem chtěl dát tuhle fotku, kterou tady vidíte, ale co myslíte? Neprošlo, měl jsem prý moc dlouhé vlasy. Takže jsem se musel nechat ostříhat, a teprve pak mě vyfotili a mohl jsem tam být. 

Tenkrát jsem vlastně ani nepřemýšlel, že bych pokračoval na vysokou školu, táhlo mě to rovnou do praxe. Chtěl jsem to, co jsem se naučil, rovnou začít dělat. A navíc, byli jsme tři kluci, táta měl dvě práce, ve Vítkovických železárnách a v zahradnictví, a já jsem nechtěl rodinu svým studiem moc zatěžovat finančně.

Vítkovice


Tak jsem nastoupil do Vítkovických železáren, kde pracoval i můj táta. Můj úsek byla údržba válcovací tratě. 3,5 kvarto. Jak to tam vypadalo? Obrovské střídání teplot, horko, zima, pod vámi dvacetimetrová šachta, do které jste mohli spadnout každou chvílí. Nasadili jste si přilbu, pracovní palčáky, druhé montérky, okované boty, u kterých se vám stejně horkem seškvařila podrážka, a šli jste dělat, co bylo potřeba. Po šichtě jste měli grafit úplně všude. V pórech, ve vlasech, pod oblečením, tak zažraný, že to nešlo vůbec umýt. A druhý den jste šli zase.

Tam jsem pracoval, než jsem šel na vojnu. Narukoval jsem do Banské Bystrice k ženistům. Díky tomu, že jsem měl průmyslovku, učil jsem tam na poddůstojnické škole strojírenské věci, které jsem znal ze školy. Po návratu z vojny mi dokonce nabízeli, abych šel učit na strojírenské učiliště, na to jsem si tenkrát ale přišel příliš mladý, a tak jsem to s díky odmítnul.

Odborář duší
i tělem


Ve Vítkovicích jsem pracoval na technické pozici i v roce 1989, když přišla revoluce. Hned 1. února 1990 jsem byl zvolený místopředsedou místní odborové organizace v části firmy, která měla 6 500 zaměstnanců a celá měla 35 000. Tam jsme začínali s přeměnou ROH na klasické demokratické odbory. Vyhazovali jsme z fabriky Lidové milice a další organizace tehdejšího státního aparátu.

Tady se musím trochu zastavit. Vím, že spousta lidí si neumí moc představit, co to vlastně znamená "dělat odboráře“. Tak předně vyjednáváte za ostatní. Zastupujete je, hájíte jejich zájmy. Jste takový zastánce pracujících před majitelem fabriky i před státem. U nás jsem zastupoval třeba jeřábníky a jeřábnice, válcíře, brusiče, montéry, řidiče, uklízečky a všechny další podobné profese.

Musíte hlídat, aby firma lidem zajistila dostatečné bezpečnostní pomůcky pro práci. Dost vody, aby nezkolabovali v náročném provozu. Čas na pauzu, aby si mohli dojít na záchod. A aby za tu všechnu těžkou práci dostali důstojnou mzdu. A to mi věřte, že to je každodenní boj, který nikdy nekončí.

Být odborářem je práce jako kterákoliv jiná. Na plný úvazek. Zvlášť když už nezastupujete jen své kolegy z jednoho podniku, ale celý obor nebo dokonce všechny odboráře z celé země. V roce 1991 mě zvolili za člena Rady Odborového svazu KOVO, pak i do Předsednictva Odborového svazu KOVO, to mi bylo 24 let. V roce 1993 mě zvolili jako místopředsedu Odborového svazu KOVO s celostátní působností, a tak začala má kariéra na celostátní úrovni.

Pak jsem se stal předsedou Odborového svazu KOVO a nakonec v roce 2014 předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů a místopředsedou Evropské odborové konfederace zodpovědným za střední a východní Evropu. Pravidelně jednám s vládou na tripartitě. Do toho občas přednáším na Univerzitě Karlově v Praze, Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava, Západočeské univerzitě v Plzni, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích i různých učilištích po celé republice.

Pepa na Hrad! 


A jak to pokračuje dál, to už znáte. Rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky. Od května 2022 jsem sesbíral na svou podporu 62 384 podpisů občanů a taky 11 podpisů senátorů. Díky tomu jsem jako jediný kandidát splnil dvě podmínky a cítím svůj mandát velmi silně. Děkuji ještě jednou všem, kdo jste se pod petici podepsali. Teď nás čeká nejtěžší část celé cesty, horká kampaň. A já už teď vím, že to s vaší podporou zvládnu.

Co byste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat


Odkud máte ty super hodinky?

Nevím vlastně proč a už vůbec nevím jak, ale normálně se stalo, že se mě lidi ptají na moje hodinky. Prvně jsem si myslel, že je to jenom vtip, ale pak toho bylo čím dál víc. Takže jsem si řekl, že to tady všechno napíšu.

Mám krásné hodinky. Dostal jsem je jako dárek od mojí manželky k narozeninám. A i když se ceny dárků nikdy neříkají, tak já jsem se musel zeptat. Protože to lidi na mých hodinkách velmi zajímá. Takže prosím pěkně stály 5000 korun. Já nevím, je to málo? Je to moc?

Je to tolik, kolik dala moje manželka za dárek, který se mi líbí a který nosím každý den.

Dani, děkuji ti za ně!

Domluvíte se anglicky?

Jasně! 

Jste pro manželství pro všechny?

Samozřejmě ano. 

Kde nakupujete oblečení?

Normálně v obchoďáku na Chodově.